Автор Тема: Иво Прокопиев – съвети за успешен бизнес  (Прочетена 4964 пъти)

Gloriana

• Младши потребител
  • **
  • Рейтинг: 7
  • Публикации: 56

Роден на 10 юли 1971 г., в гр. Разград, Иво Прокопиев завършва математическата гимназия в Габрово с множество отличия и награди от различни конкурси и олимпиади. Получава висшето си образование в УНСС – специалност „Финанси“. Начело е на група от над 20 компании и прави бизнес в области като медии, реклама, инженерство и минно дело, недвижими имоти, информационни технологии и др. Част от компаниите, които управлява са “Икономедиа” АД – издател на вестниците “Капитал” и “Дневник”, АИИ “Дейта процесинг” - компания за кодиране и класифициране на информация, “Каолин” АД – най-големият производител на каолин и кварцов пясък в региона и “Булброкърс” АД – водеща българска финансова компания. В групата от фирмите работят над 3000 души.

В приветствието си по повод завършването на икономистите в СУ „Св. Климент Охридски“ г-н Прокопиев дава ценни бизнес съвети, които аз съм синтезирала в 4 точки:

1. Бъдете уверени. Аз започнах да работя като студент в първи курс. Във втори курс основах първата си фирма, в трети имах 20 служители. По това време конкуренцията не беше толкова голяма и познанията на мениджърите за свободния пазар не толкова добри. Аз бях уверен в себе си и рискувах, защото вярвах, че знам и мога повече от другите. Дали това наистина е било така, е много съмнително.

Успеха идва при вас, тогава, когато давате максимума от себе си и усилията, които влагате са  изключителни. От друга страна, задържането на постигнатото изисква дори по-голяма мотивация. Днес е вашето време, защото след 5 г. ще сте просто колелца в изградената бизнес машина на някой друг. Ще дойдат други млади хора, които ще вярват, че знаят и могат повече от вас и ще рискуват повече виждайки своя шанс.

Животът е един и не бива да се оставя да премине просто така. Не се задоволявайте с малкото, не работете като обикновени чиновници, не търсете спокойствието и сигурността. Бъдете предприемачи. Поемайте рискове и отговорности.

2. Кризата е вашият шанс. Вие сте щастливци, че започвате развитието си в най-голямата икономическа и финансова криза. Кризата е нещо полезно. Тя освобождава пазарните ниши, като премахва по-слабите играчи от пазара и дава шанс на по-уверените, по-можещите и по-рисковите играчи. За ново-стартиращи кризата дава уникални възможности. Аз вярвам, че това време дава много шансове, не разчитайте, че след време ще има други кризи.

3. Следвайте правилата на бизнеса. В бизнеса има закони, етични норми и правила, които трябва да спазвате. В България - държавата и политическата класа са големите длъжници на обществото. Правилата и нормите не функционират добре, няма върховенство на закона, институциите не работят в интерес на гражданите. Наистина състезанието не е честно. Не винаги печели по-добрият. Опитайте се да бъдете етични, защото успехът е безсмислен, ако не ви носи удовлетворение и не ви прави щастливи. Успех на всяка цена, който прави много други нещастни, със сигурност няма да ви направи щастливи.

4. Сега е вашето време - разберете, че нямате никакво време за губене. Дори и да ви звучи пресилено, това е точно така. Сега е моментът да действате, да бъдете креативни, да създавате и да творите. Не забравяйте, че предимството ви, като новодошли на пазара ще бъде за кратко. Животът наистина е много кратък и ще си позволя да цитирам Стив Джобс, който казва, че „Дори и тези, които знаят че ще отидат в рая, не искат краят да дойде.“ Живейте на пълни обороти – бързо и ефективно.
Активен
The power of imagination makes us infinite.